знайди книгу для душі...
Читай онлайн! Читай онлайн українською безкоштовно > Статті > Принцип роботи Вікіпедії
"Принцип роботи Вікіпедії"
—Що таке Вікіпедія?
—Це безкоштовна загальнодоступна багатомовна універсальна інтернет-енциклопедія з вільним доступом до створення та редагування контенту; Тобто абсолютно кожен бажаючий може створити свої та редагувати чужі тексти, графічну та звукову інформацію.
—Хочеш, поясню тобі принцип роботи Вікіпедії?
—Давай.
—Уяви собі, якийсь чувак створює статтю у Вікіпедії з таким текстом: "Бутерброд завжди падає маслом вниз".
—Через тиждень стаття вже має вигляд: "Бутерброд - шматок хліба, намазаний вершковим маслом, завжди падає намазаною стороною вниз. Причина, тенденція, приховані властивості".
—Через рік: "Теорема про бутерброд. Бутерброд завжди падає намазаною стороною донизу. Будучи скинутим ідеально вертикально, бутерброд з маслом може рівноймовірно впасти як на одну, так і на іншу сторону (фактично, бутерброди падали частіше на бік без масла, тому що в процесі намазування вершковим маслом набували злегка вигнутої форми). Однак якщо зіштовхнути бутерброд з краю столу (типова побутова ситуація), то він зазвичай робить півоберта в повітрі і падає саме вершковим маслом вниз. Обчислити цю теорію можна за формулою: квадрат кутової швидкості обертання дорівнює добутку частки між шестикратним значенням ваги бутерброду і половини його довжини на ширину, поділену на суму одиниці та квадрата потрійної ширини даного бутерброду".
—Зрозумів?
—Занадто складно для мене.
—Я можу пояснити тобі це більш простими словами.
—Не треба.
—А стаття "про бутерброд з маслом, що падає вниз" у Вікіпедії є?
—Ні.
—О, це добре.
—Тоді я саме зараз напишу про це статтю у Вікіпедії.
—Як ти мені щойно казав: "бутерброд - шматок хліба, намазаний вершковим маслом, завжди падає намазаною стороною вниз"?
—Так, от я відкрив Вікіпедію, натиснув на кнопку створити статтю і зараз набираю текст: бу-тер-брод - шма-ток хлі-ба, на-ма-зан-ний вер-шко-вим мас-лом зав-жди па-дає на-ма-зан-ною сто-ро-ною вн-из...
—Ура, моя стаття щойно додана до бази статей Вікіпедії.
—З глузду можна з'їхати.
—Я сам щойно написав статтю для Вікіпедії.
—За це треба випити...
Через тиждень...
—Боже правий, на мою статтю у Вікіпедії "про бутерброд з маслом, що падає вниз", послалися у своїх наукових роботах десять аспірантів, два кандидати фізико-математичних наук і один доктор фізико-математичних наук.
—Це приголомшливий успіх!
—За це треба випити...
Кінець