Слава ЗСУ!

знайди книгу для душі...

Читай онлайн! Читай онлайн українською безкоштовно > Книги > 1984

Вінстон різко отямив себе та сів пряміше. Він відригнув. Джин повставав у його шлунку.

Його очі зосередилися на сторінці. Він несподівано зрозумів, що доки він сидів поринувши у безпорадні роздуми, він все одно писав, так ніби це було якоюсь автоматичною дією. І він вже не відчував судоми, як при незграбному письмі від руки що було раніше. Його ручка з пером пристрасно та палко пестила гладенький папір, пишучі охайними великими літерами – ГЕТЬ СТАРШОГО БРАТА ГЕТЬ СТАРШОГО БРАТА ГЕТЬ СТАРШОГО БРАТА ГЕТЬ СТАРШОГО БРАТА ГЕТЬ СТАРШОГО БРАТА

знову і знову, наповнюючи половину сторінки.

Він нічого не міг зробити з болючим відчуттям панічного страху. А це було абсурдно, адже написання цих конкретних слів було не небезпечніше ніж власне починати ведення щоденника, але на мить він відчув спокусу разом вирвати ці пописані сторінки та повністю відмовитися від цього задуму.

Він не зробив цього, хай там як, тому що він знав що це марно робити. Чи написав він ГЕТЬ СТАРШОГО БРАТА, чи ухилився від написання цього, не було ніякої різниці. Чи розпочав він ведення щоденника, чи не розпочав, не було ніякої різниці. Поліція Думок дістане його у будь-якому випадку. Він вчинив – все одно міг вчинити, навіть якщо його ручка ніколи не торкнулася б паперу – найсуттєвіший злочин , що є першоджерелом усіх злочинів. Думкозлочин, так вони називали це. Думкозлочин це була не та річ яку можна приховувати вічно. Ти міг вдало хитрувати та вивертатися якийсь час, навіть роками, але раніше чи пізніше вони все одно вистежать і схоплять тебе.

Це завжди траплялося вночі – арешти постійно проводилися уночі. Несподіваний різкий поштовх виривав тебе зі сну, жорстка долоня трусила тебе за плече, сліпуче світло різало твої очі, коло з жорстких облич стояло навколо ліжка. У переважній більшості випадків не було ніякого суду, ніяких звітів про арешт. Люди просто щезали, завжди протягом ночі. Твоє ім’я видаляли з усіх реєстрів, кожен запис про те що ти коли-небудь робив начисто стирався, в одну єдину мить саме твоє існування повністю заперечувалося, а згодом і забувалося повністю. Тебе було усунуто, знищено : ВИПАРОВАНО , як казали зазвичай.

На мить його охопила якась істерія. Він почав писати квапливими неохайними карлючками :

вони розстріляють мене і мені байдуже вони розстріляють мене у потилицю і мені байдуже геть старшого брата вони завжди стріляють у потилицю і мені байдуже геть старшого брата -

Він відкинувся назад на своєму стільці , трохи присоромивши сам себе, відклав ручку вбік. Наступної миті він жорстко здригнувся усім тілом. Грюкали у двері.

Вже ! Він сидів тихіше за мишу, даремно сподіваючись що хто б це не був він піде після першої та єдиної спроби. Але ні, грюкіт у двері повторився. Найгірша річ змушувати їх чекати. Його серце калатало немов барабан, але його обличчя, внаслідок тривалої звички, було швидше за все невиразним. Він звівся та пішов важкою ходою до дверей.

Глава 2

Як тільки він взявся долонею за кулясту дверну ручку Вінстон побачив, що залишив щоденник відкритим на столі. ГЕТЬ СТАРШОГО БРАТА було написано у ньому, літерами достатньо великими і розбірливими щоб їх можна було прочитати навіть з іншого кінця кімнати. Це було немислимою дурістю вчинити так. Але , усвідомив він, навіть у своєму теперішньому стані панічного переляку він не бажав бруднити цей чудовий кремовий папір закриваючи щоденника доки чорнила ще були вологими.

Він глибоко вдихнув та відчинив двері. Відразу ж тепла хвиля полегшення пройшла крізь нього. Знебарвлена, розчавлено пригніченого вигляду жінка з тонким волоссям та зморшкуватим обличчям стояла назовні.

“О, товаришу” – почала вона сумним, скиглячим голосом – “Мені здалося , що я почула як ви увійшли. Чи не могли б ви піти зі мною та поглянути на раковину у нашій кухні? Вона чимось забилася і ...”

Це була місіс Парсонс, дружина його сусіда по поверху. (“Місіс” це слово певною мірою не схвалювалося Партією – ти мав називати усіх “товариш” – але щодо деяких жінок ти використовуєш його інстинктивно.) Вона була жінкою приблизно тридцяти років, але виглядала набагато старшою. Складалося таке враження що у її зморшках на обличчі постійно знаходиться пил, Вінстон пішов за нею униз по коридору. Ці самодіяльні ремонтні роботи були майже щоденним роздратуванням. Панельний будинок “Перемога” мав дуже старі квартири, збудований ще у 1930-му році або біля того, що розвалювалися на шматки. Штукатурка постійно злущувалася зі стелі та стін, труби вибухали при перших же сильних морозах, дах протікав будь-коли коли випадав сніг, система обігріву зазвичай була ледь теплою коли її не вимикали повністю з причин економії. Ремонти, за виключенням тих що ти міг робити для себе, повинні були бути санкціонованими у важкодоступних комітетах які навіть заміну звичайної віконної шибки могли затягнути на два роки.

Попередня
-= 8 =-
Наступна
Коментувати тут. Постів 7.

Останній коментар

OlyaCheryba 09.07.2020

А мені ця книга якось складно читалась, хоча це було варто того. Після прочитання в
голові формується зовсім інше бачення світу. Доречі, я про це розповідала в цьому
відео:
https://www.youtube.com/watch?v=0GJkoJsRkZw&t=1s


Віві 28.11.2017


Хоч і читається легко, важко не звертати увагу на таку кількість граматичних
помилок ( та й не тільки граматичних )


  10.04.2017

Мені сподобалось


Додати коментар