знайди книгу для душі...
Але одного разу…
Ярик Божко
Одного разу Ярикові приснилося, що Ігор Дмитруха — не Ігор Дмитруха, а граф Монте-Крісто. У чалмі, з павиним пером, у мінливому, як у циркового фокусника, халаті, він сидів на атласних подушках У своїй печері скарбів, а перед ним стояв навколішках весь четвертий «Б» клас. Граф Дмитруха дивився кислим поглядом, кривився і казав, як звичайно казала Ліна Митрофанівна, коли учні погано поводилися на уроках: «Ну куди це годиться!» Учні хором жалібно спитали: «То не даси?»
Ігор Монте-Крісто ворухнув нижньою щелепою і пхекнув: «Обійдеться…»
Прокинувшись, Ярик зітхнув так глибоко, що мама стривожено запитала:
— Тобі щось болить? Ти, може, захворів? Ярик ще раз зітхнув і сказав:
— Чого там болить… Нічого не болить…
— А чого ж ти зітхаєш?
— Просто так… Що казати?..
Хіба мама зрозуміє?..
Нічого вона не зрозуміє. Мами таких речей ніколи не розуміють.
Ви думаєте, просто так, з доброго дива наснився Ярикові Ігор Дмитруха в образі графа Монте-Крісто?.. Ні!.. Бо Ігор Дмитруха — це… Чесно кажучи, графу Монте-Крісто далеко до Ігоря Дмитрухи. Граф Монте-Крісто — вигадка, в уяві, а Ігор Дмитруха живий-живісінький, он сидить через одну парту. І що ті казкові графові брильянти-діаманти порівняно з багатством Ігоря Дмитрухи!.. Юринда!
Ігор Дмитруха мав те, чого не мав ніхто!..
І чого той граф Монте-Крісто ніколи не пробував і навіть не нюхав.
І за що він, безперечно, оддав би всі свої брильянти-діаманти.
Ігореве багатство називалося «кау-гуммі».
Або жувальна гумка.
Або попросту жувачка чи жуйка.
Брат Ігоря Дмитрухи Едуард Дмитруха був спортсмен, майстер спорту — баскетболіст, часто їздив на змагання за кордон і звідти привозив Ігореві оте щастя. Ігор, звичайно, приносив у клас і, кого хотів, того частував, а кого не хотів, того не частував. І ті, кого він частував, щасливо поблискуючи очима, плямкали на уроках. А ті, кого він не частував, або неприховано заздро позирали на щасливчиків, або гордо вдавали, що це для них — тьху! — і заздрили потай, у глибині душі.
Ярик заздрив потай.
Якої тільки жувачки не приносив Ігор Дмитруха!.. Була в нього і пласкенька, довгастенька, у різноколірних обгортках, наче тонюсінькі шоколадки… І в целофановому мішечку, схожа на цукерки… І в тюбиках, як ото карамель «Спорт» по вісім копійок… І різноколірні кульки на пластмасовій лінійці — навіть обривати шкода, таке гарне…
Фруктова, ананасна, лимонна, м'ятна… Ех!..
Не те, що ябеда-донощик Льоня Монькін, — навіть гордій і незалега Валера Галушкинський, що замість «ш» говорив «ф», втрачав характер і канючив, як останній жебрак:
— Ну дай! Ну хоч трофки! Ну одкуси! Ну не будь такий! Ну дай! Ну!
І Ігор Дмитруха хотів — давав, а не хотів — не давав.
— Обійдеться! — пхекав він зневажливо.
Льоня Монькін за шмат паршивої жуйки носив Ігорю Дмитрусі портфель, витирав за нього дошку й оддавав свої сніданки…
Ну, що той граф Монте-Крісто порівняно з Ігорем Дмитрухою! Ну що!
Як хотілося Ярикові попробувати жувачки! Яка вона хоч на смак?! Але Ярик, так само, як і Шурик Бабенко, був тихоня, завжди скромненько стояв під стіночкою, не ліз у Ігореві друзі й соратники. І коли він усе-таки наважився якось і попросив, Ігор здивовано глянув на нього й пхекнув:
— Що?! І тобі?!. Обійдеться!..
Ярика наче ошпарило. Більше він не просив.
Дома Ярик уже кілька разів заводив розмову:
— Тату, а чого це ти ніколи за кордон не їздиш?
— Мамо, а чого б тобі не поїхати за кордон!
— Усі їздять за кордон, а ви якісь… обивателі… міщани… Ану вас!
Дома Ярик не був такий тихоня, як у школі. Але тато й мама на ці розмови не піддавались. У них завжди було багато справ: у тата на заводі, у мами в інституті — закордон їх не цікавив…
Та якось під час вечері мама сказала татові:
— Ти знаєш, нашу Любочку посилають у Берлін. На симпозіум.
Ярик аж підскочив:
— Ой! То це ж здорово!.. Вона мені привезе…
— Ярослав! — нахмурився тато. — Що це за розмови!.. Посоромився б!.. І що ти збираєшся просити?.. По-моєму, в тебе все є.
— Та ні… нічого… Це я просто так… — вчасно взяв себе в руки Ярик. Батькам говорити нічого не треба. Батьки можуть тільки все зіпсувати. Ярик вирішив поговорити з самою Любочкою. Любочка, або тьотя Любочка, — то була Ярикова тітка, рідна сестра Ярикової мами. Сто вісімдесят сантиметрів на зріст, дев'яносто чотири кілограми чистої ваги, кандидат наук, старший науковий співробітник Інституту мікробіології. І всі ті дев'яносто чотири кілограми і сто вісімдесят сантиметрів — суцільна доброта і лагідність. Ярика тьотя Любочка дуже любила (своїх дітей у неї не було), і для нього вона, звичайно, — та що казати!..