знайди книгу для душі...
____________________
1 Перефразована цитата з поеми Яна Коллара «Дочка Слави».
- Любі друзі, - сказав волонтер, який наполегливо записував свої враження. - Нема лиха без добра. Цей висаджений в повітря напівспалений і скинутий з насипу поїзд Червоного Хреста збагатить у майбутньому славну історію нашого батальйону новим геройським подвигом. Уявляю собі, що десь приблизно 16-го березня, як я вже собі відзначив, з кожної роти нашого батальйону зголоситься декілька простих солдатів під командою десятника пустити у повітря панцирний поїзд ворога, який нас обстрілює і перешкоджає переходу через ріку. Вони, переодягнені у селянський одяг, чесно виконали своє завдання. Що я бачу! - вигукнув волонтер, заглядаючи у свій зошит. - Як сюди потрапив наш пан Ванєк?
- Слухайте, пане рахунковий, - звернувся він до Ванєка, - який чудовий розділ в історії батальйону присвячується вам. Ви вже, здається, один раз там фігурували, але це буде набагато краще і видатніше. - Волонтер почав читати патетичним голосом: -
- Пробачте, пане Ванєку, - продовжував волонтер, - що я дозволив собі розпоряджатися вашими виграними грішми. Я спочатку думав цю суму віддати австрійському Червоному Хресту, але, зрештою, з позицій гуманності це не має значення, головне, аби гроші потрапили до якоїсь гуманної установи.
- Наш небіжчик, - сказав Швейк, - міг би віддати ці гроші «юшковій установі» міста Праги, але так, мабуть, навіть краще, бо пан міський голова на них купив би собі ліверної ковбаси на сніданок.
- Ну і що ж, крадуть усюди, - сказав телефоніст Ходоунський.
- Найбільше крадуть в Червоному Хресті, - із злістю сказав кухар Юрайда. - Я мав у Бруку знайомого кухаря, який варив у лазареті для сестер-жалібниць. То він мені розповідав, як завідуюча лазаретом і старші сестри відправляли додому цілі ящики малаги і шоколаду. Злодія робить завжди добра нагода. Це самовизначення людини. Кожна людина протягом нескінченного життя переживає численні метаморфози і раз в житті, в певний період своєї діяльності на цьому світі, мусить зробитися злодієм. Особисто я вже пережив один такий період…
Кухар-окультист Юрайда витягнув зі свого наплічника пляшку коньяку.
- Бачите, - сказав він, відкорковуючи пляшку, - ось вам безперечний доказ мого твердження. Я взяв цю пляшку перед від’їздом з офіцерської кухні. Це коньяк найкращої марки і його мали використати для цукрової глазурі на лінцські торти. Але йому долею було призначено, щоб я його вкрав, бо й і мені було призначено зробитися злодієм.
- А воно було б непогано, - відізвався Швейк, - коли б і нам було призначено зробитися вашими співучасниками, принаймні у мене таке передчуття.
І це визначення справді здійснилося. Пляшка переходила від уст до уст, незважаючи на протест фельдфебеля-рахівника Ванєка, який переконував, що коньяк треба справедливо поділити і пити з казанків, бо на одну пляшку припадає п’ятеро людей, тобто непарне число, і може легко статися, що хтось, безперечно, вип’є з пляшки на один ковток більше, ніж інші.