знайди книгу для душі...
Шеф таборитської розвідки трапезував сам, у кутку, мужньо й старанно працюючи над печеною гускою, абсолютно ігноруючи той факт, що жир забруднює йому манжети й капає на груди обшитого срібною ниткою вамсу. Він побачив Рейневана, жестом дав йому знак сісти - жест було виконано, між іншим, пінним кухлем пива, яким Неплах запивав гусятину. І їв далі, не піднімаючи очей. Про те, щоб запропонувати Рейневанові страву або напій, він і взагалі не подумав.
Він з’їв цілу гуску, навіть куприк, який було залишив на десерт. “І де воно в ньому дівається? - подумав Рейневан. - Таж він страшенно худющий, хоч апетит - крокодилячий. Гм, мабуть, це нервова робота. Або паразити.”
Флютик зміряв очима рештки гуски і вирішив, що вони вже настільки мало привабливі, що можна присвятити увагу чомусь іншому. Він підняв погляд.
- І що? - Флютик обтер жир із бороди. - Ти маєш що мені сказати? Передати? Доповісти? Дозволь, я вгадаю: не маєш.
- Ти вгадав.
У чорних очах Флютика з’явилися два золоті бісики. Обидва вони підскочили й беркицнулися. Як тільки з’явилися.
- Я переслідував, - Рейневан удав, ніби не помітив, - одного субчика. Він був уже майже в моїх руках. Але втік від мене біля Валентина.
- Ото невдача, - безпристрасно сказав Неплах. - А ти його принаймні впізнав? Чи це був той, що змовлявся з вроцлавським єпископом?
- Той. Так я думаю.
- Але втік?
- Втік.
- Так що ти знову, - Флютик надпив з кухля, - втратив шанс помститися. Ти таки справді невдаха. Воістину, ніщо тобі не вдається, доля ніяк не хоче тобі сприяти. Не один би зламався, якби йому весь час так не таланило. Але я дивлюся на тебе і бачу, що ти переносиш це з гідністю. Тобою можна захоплюватися, та й годі. І заздрити тобі.
- Але, - продовжив він, не дочекавшись реакції, - у мене є для тебе добра новина. Що не вдалося тобі, вдалося мені. Я схопив негідника. І справді неподалік від церкви Святого Валентина, що дуже гарно свідчить про твою правдомовність. Ти тішишся, Рейневане? Ти вдячний? Може, настільки, щоб щиро порозмовляти про п’ятсот гривень збирача податків?
- Змилуйся, Неплах.
- Вибач, я забув, ти ж бо нічого не знаєш про аферу зі збирачем, ти невинний і ні при чому. Тож повернімося до негідника, якого я впіймав. Уяви собі, що це не більше не менше, як Ян Сміржицький зі Сміржиць, гейтман у Мельнику і Рудницях. Ти уявив?
- Уявив.
- І що?
- І нічого.
Скидалося на те, що бісики беркицнуться. Але не беркицнулися.
- Твої донесення про участь Яна зі Сміржиць у шльонській змові, - продовжив після паузи Флютик, - це вже, на жаль, торішній сніг. Взяли і застаріли. Настав історичний час, багато що діється, кожен день приносить зміни, те, що вчора було важливе, сьогодні не має значення, а завтра буде варте менше, ніж собаче лайно. Ти це розумієш, я сподіваюся?
- Аякже.
- Це добре. Зрештою, в так званому загальному вимірі це не має значення, бо яка, врешті-решт, різниця, за що Сміржицького засудять, приречуть на смерть і стратять: за змову, за зраду, за переворот - одна холера. Що має висіти, те не потоне. Твій брат буде відімщений. Ти тішишся? Ти вдячний?
Buriakvova 04.04.2015
Менш цікаво ніж вежа блазнів через різькі скачки по часу та мало деталів. А магії якось забагато. Читати можна, сюжет захопливий