знайди книгу для душі...
Якось уранці на початку грудня 1824 року Ернест, син графа, сидів у ногах на ліжку батька і сумовито дивився на нього. Граф поворухнувся і глянув на сина.
- Вам боляче? - спитав Ернест.
Ні , - відповів граф, страдницьки всміхнувшись. - Усе тут, біля серця! - І він худими пальцями торкнувся голови, а потім з такою скорботою притис руку до запалих грудей, що Ернест заплакав.
Чому ж не приходить Дервіль? - спитав граф свого камердинера, якого вважав за дуже вірного слугу, хоч насправді той був на боці графині. - Як же це, Морісе! - вигукнув умираючий, підводячись на постелі; здавалося, свідомість цілком повернулася до нього. - Уже всьоме чи увосьме за ці два тижні я посилаю вас до свого адвоката, а його все нема! Ви що, жартуєте зі мною? Ідіть до нього зараз же, цієї ж миті, і приведіть його. Якщо не виконаєте мого наказу, я встану і сам піду...
- Графине , - мовив камердинер, вийшовши у вітальню , - ви чули, що велів граф? Що я маю робити?
Вдайте, ніби пішли до адвоката, а коли повернетесь, скажете графові, що він поїхав за сорок льє від Парижа у важливій справі. Скажете, що його ждуть наприкінці тижня.
«Хворі ніколи не вірять, що їхній кінець близько , - подумала графиня. - Він чекатиме, поки адвокат повернеться».
Лікар напередодні сказав, що граф навряд чи переживе день. Коли через дві години камердинер прийшов до свого господаря з безнадійною звісткою, вмираючий дуже схвилювався.
- Боже мій, боже мій! - промовив він кілька разів. - Тільки й надії що на тебе.
Він довго дивився на свого сина і, нарешті, сказав йому ослаблим голосом:
- Ернесте, дитино моя, ти ще дуже молодий, але в тебе добре серце і ти зрозумієш святість обіцянки, даної вмираючому батькові. Чи почуваєш ти себе здатним зберегти таємницю, схоронити її в своїй душі так, щоб про неї не довідалася навіть мати? Тепер, синку мій, в усьому цьому домі я можу звіритися тільки на тебе одного. Ти не зрадиш мого довір\'я?
- Ні, тату.
- Так от, Ернесте, зараз я передам тобі запечатаний пакет , - його адресовано панові Дервілю. Сховай його так, щоб ніхто не знав, що він у тебе. Непомітно вислизнеш із дому і вкинеш його у поштову скриньку на розі вулиці.
- Добре, тату.
- Можу я покластися на тебе?
- Так, тату.
- Підійди ж, поцілуй мене. Тепер мені легше буде вмирати, любий мій хлопчику. Років через шість чи сім ти зрозумієш, яка це важлива таємниця; тоді ти дістанеш винагороду за свою тямучість і вірність. І ти побачиш, як я тебе любив. А тепер лиши мене на хвилинку самого і нікого до мене не пускай.
Ернест вийшов і побачив у вітальні свою матір.
- Ернесте , - сказала вона йому , - іди сюди. Вона сіла, притягнула свого сина до себе і, міцно
пригорнувши його до грудей, поцілувала.
- Ернесте, батько тільки що розмовляв з тобою?
- Так, мамо.
- Що він тобі казав?
- Я не можу цього переказати, мамо.
- О моя дорога дитино , - вигукнула графиня, палко цілуючи його , - як мене тішить, що ти вмієш мовчати. Ніколи не забувай двох правил: не кажи неправди і будь вірний своєму слову.
nanamisama 22.01.2021
Твір досить цікавий,хоча в деяких моментах є багато філософських роздумів і опису
,читаюччи які губиш сенс речення і запутуєшся,але в загальному мені сподобалося
Максим 31.01.2020
Твір починається погано , але пізніше все
налагоджується і твір стає цікавим
Dianka 04.02.2018
Скучный