знайди книгу для душі...
— Он яка ви завбачлива особа! Ну що ж, коли вже я попався вам до рук, мені лишається тільки скоритись.
І Сен-Клер, добре обізнаний з усіма формальностями закону, швиденько написав дарчого листа й розгонисто, з великим розчерком, поставив під ним свій підпис.
- Ну от, чорним по білому, чи не так, моя вермонтська добродійко? - мовив він, подаючи їй листа.
- Молодець, — усміхнулася міс Офелія. — Але ж його треба засвідчити?
- Ой, докука! Та треба ж... Марі, — сказав він, одчиняючи двері до покою дружини, — сестриці потрібен твій автограф. То підпишись отут унизу.
- Що це? - спитала Марі, перебігаючи очима папір. - Ну й чудасія! Я думала, сестриця надто доброчесна, аби заходити в такі ниці справи, — додала вона, недбало підписавши листа. — Та коли вже їй цього заманулося, то будь ласка.
- Ну, тепер уже вона ваша, тілом і душею, — сказав Сен-Клер, віддаючи листа міс Офелії.
- Не більше, аніж дотепер, - заперечила міс Офелія. - Але принаймні я можу її захистити.
- Ну, тоді скажімо так: ваша перед законом, - докинув Сен-Клер.
Він повернувся до вітальні й сів читати газету.
Міс Офелія, що рідко зоставалася в товаристві Марі довший час, подалася за ним, перед тим дбайливо сховавши дарчого листа.
- Огюстене, — раптом мовила вона, сидячи з плетивом у руках, — чи подбали ви про долю своїх слуг на випадок смерті?
- Ні, — одказав Сен-Клер, не підводячи очей від газети.
- Тоді вся ваша поблажливість до них може зрештою обернутися великою жорстокістю.
Сен-Клер і сам часто про це думав, одначе безтурботно сказав:
- Та оце збираюся якось зробити записа.
- Коли? — спитала міс Офелія.
- Ну, десь цими днями.
- А що, як ви помрете раніш?
- Та що це з вами, сестрице? - запитав Сен-Клер, відкладаючи газету й зводячи очі на міс Офелію. - Чи ви добачили у мене ознаки жовтої пропасниці або холери, що з таким запалом клопочетесь моїми посмертними справами?
- І в полудень життя на нас чатує смерть, - нагадала йому міс Офелія.
Сен-Клер підвівся і, покинувши газету, безжурно рушив до розчинених на веранду дверей, щоб покласти край цій неприємній розмові. «Смерть!» — машинально проказав він останнє слово і, зіпершись на баляси, задивився на блискітливий струмінь водограю, тоді невиразно, наче крізь марево, побачив у дворі дерева, квіти, вази й знову повторив оте таємниче слово, таке звичайне в устах кожного, але водночас і таке страшне та невблаганне: «СМЕРТЬ!..»
«Як дивно, — подумав він, — що існує таке слово й таке явище, а ми завжди про це забуваємо; сьогодні людина живе — запальна, красива, сповнена надій, прагнень, бажань, — а завтра її немає і ніколи вже більш не буде!»
Сен-Клер випростався й почав замислено походжати по веранді. Занурившись у свої думи, він, здавалося, забув про все навколо, і Томові довелося двічі нагадувати, що був дзвоник до чаю, перше ніж господар звернув на нього увагу.
За столом Сен-Клер був такий самий замислений і неуважний. Після чаю він, Марі й міс Офелія, майже не обзиваючись одне до одного, перейшли до вітальні.
Марі вмостилася в кріслі і, сховавшись од москітів під шовковою запоною, незабаром міцно заснула. Міс Офелія мовчки орудувала дротиками. Сен-Клер сів до піаніно й тихо заграв якусь сумну мелодію. Здавалося, він виливає музикою свої заповітні думи. Трохи перегодя він висунув одну з шухляд, дістав звідти старий нотний зошит і почав гортати пожовклі від часу сторінки.
— Ось подивіться, - мовив він до міс Офелії, - це зошит моєї матінки, а отут її власноручне письмо. Бона переписала сюди уривки з Моцартового «Реквієму»1.
Міс Офелія встала й підійшла до нього.
— Вона часто співала це, — сказав Сен-Клер. - Я наче й тепер чую її голос.
Він узяв кілька врочистих акордів і заспівав величний латинський гімн.
Том, зачувши з веранди звуки музики, підступив до самих дверей вітальні і став слухати. Слів він, звісно, не розумів, але мелодія і манера співу глибоко вразили його, особливо в найзворушливіших місцях.
Сен-Клер вкладав у кожне слово всю свою душу, йому здавалося, що відкинулась темна заслона літ, що він знову чує материн голос і вторує йому. І спів, і музика бриніли живим, почуттям, достеменно відтворюючи ті чарівні звуки, що за задумом Моцартового генія мали стати його посмертною піснею.
Закінчивши співати, Сен-Клер якусь хвилю сидів, підперши голову рукою, а тоді встав і заходив по кімнаті.
Міс Офелія мовчала. У вітальні запала тиша. Обличчя Сен-Кле-рове було сумне й замріяне.
адж 12.03.2023
книга не цікава а просто жах
Костя 08.02.2023
ага даже через два года.....
Vika 07.01.2023
Як на мене то дуже цікава книга