знайди книгу для душі...
– Але пробачте мені, – сказала врешті вона, – я вам надокучила оцими вічними скаргами…
– О ні, зовсім ні!
– Якби ви знали, – підвела вона вгору свої гарні очі, в яких бриніли сльози, – скільки я передумала, скільки перемріяла!
– А я! Ох, скільки я настраждався! Як часто я виходив з дому і блукав по вулицях, щоб забутися в гомінливій юрбі, але один образ невідступно переслідував мене. У торговця естампами на бульварі є італійська гравюра, що зображує музу. Стоїть вона, задрапована в туніку, і дивиться на місяць; розпущене волосся закосичене незабудками. Якась невідома сила поривала мене до тієї картини, я простоював перед нею годинами… Та муза, – тут голос його затремтів, – скидалася трохи на вас.
Пані Боварі відвернулась, щоб він не помітив посмішки, яка мимохіть спурхнула у неї з уст.
– Часто, – говорив далі Леон, – я писав до вас листи, а потім рвав їх…
Вона мовчала. Він вів далі:
– Часом я уявляв собі, що якийсь випадок зведе нас докупи. Не раз я був готовий упізнати вас у жінці, що виринала з-за рогу вулиці, бігав за всіма фіакрами, коли крізь віконце промайне було шаль або вуалька, схожа на вашу…
Емма вирішила, здавалось, вислухати його до кінця не перебиваючи. Згорнувши руки й опустивши голову, вона дивилась на бантики своїх пантофлів і час від часу перебирала під їх атласом пальцями ніг.
Та ось вона зітхнула:
– Немає, мабуть, у світі нічого гіршого, як нидіти отак, як я, без цілі, без мети… Якби, страждаючи, ми могли допомогти комусь, нас би втішала хоч свідомість самопожертви…
Леон почав розводитись про доброчесність, про обов'язок, про жертовне самозречення – у ньому самому невтоленним огнем палає потреба беззавітного служіння ближньому.
– Мені б так хотілося, – докинула Емма, – стати сестрою-жалібницею.
– На жаль, – зітхнув Леон, – для чоловіків немає такого святого покликання, і я не бачу жодного заняття… Хіба, може, медицина.
Емма знизала плечима й перебила його – вона стала скаржитись на хворобу, що мало не звела її в могилу. Як жаль, що вона тоді не померла – тепер би вже не мучилась… Леон теж мріяв про
Почувши вигадку про килим, Емма спитала:
– А чому так?
– Чому?
Леон відповів по хвилевому ваганні:
– Бо я вас дуже любив.
І, зрадівши, що найважчий крок зроблено, він крадькома подивився на обличчя Емми.
Так ніби вітер війнув і розмаяв хмари на небі. Її очі, затьмарені журливими думами, враз проясніли; все лице променіло від щастя.
Він чекав. Нарешті вона озвалась:
– А я весь час так і думала…
І тут вони заходились переказувати одне одному всі дрібні події того далекого часу, всі радощі й печалі якого вони перелили щойно в одне слово. Він згадував альтанку з ломиносом, сукні, які Емма тоді носила, обстановку її кімнати, весь її дім.
– А наші любі кактуси? Де вони?
– Їх поморозило в ту зиму.
– Ви знаєте, я часто думав про них. Не раз ввижалися вони мені такими, як тоді, у літні ранки, коли сонце било в жалюзі вікон… і я помічав поміж квітками ваші білі руки.
– Любий друже, – промовила вона і простягла йому руку.
Леон швидко припав до неї поцілунком. Потім, глибоко зітхнувши, провадив далі:
– В ті часи ви були для мене якоюсь невідомою силою, що владно ввійшла в моє життя. Пригадую, зайшов я якось до вас… Та ви вже, мабуть, про те забули?
– Ні, ні, – похопилась вона, – кажіть далі.
– Ви були внизу, в передпокої, і вже збиралися кудись іти, стояли на останній сходинці, – на вас був тоді, як зараз пам'ятаю, капелюшок з голубими квіточками… І ось, без жодного запрошення з вашого боку, я мимоволі пішов слідом за вами. З кожною хвилиною в мені росла свідомість власної дурості, а я все йшов і йшов, не наважуючись супроводжувати вас по-справжньому і не бажаючи розстатися з вами. Коли ви заходили в якусь крамницю, я зупинявся на вулиці, дивився в вікно, як ви знімаєте рукавички і відраховуєте гроші на прилавку. Нарешті ви подзвонили до пані Тюваш, вам відчинили, – і ось за вами грюкнули великі важкі двері, а я залишився перед ними ні в сих ні в тих.
Слухаючи його, пані Боварі дивувалась, як вона постаріла; їй здавалось, ці воскреслі спогади ніби збільшують число прожитих нею років; і все ж їй знову відкривався безмір почувань, і час від часу вона шепотіла, напівзаплющивши очі: