знайди книгу для душі...
Коли ми вже зовсім захекались і відчули, що погоні нема, ми спинилися й сіли перепочити під кущем якоїсь гігантської папороті.
Ну-у!..- кажу я.— Страшні люди! Ще трохи, й він одірвав би мені кінцівки. Кулачисько бачив? Більший за твою го-
- лову. Як добрячий кавун. Мабуть, гігантопітек.
Чого там страшні,— кажеш ти.— Звичайні батьки, які люблять і оберігають свою дитнну. Думаєш, якби на тебе хтось нападав, твої тато з мамою спокійно дивилися б?
Та ми хіба напада. и?
А звідки їм знати? Стоять якихось двоє голодранців над дитиною і щось незрозуміле співають. Ти ж чув, у них кажуть: «вау-вау», «риу-риу», «шеу-шеу»... А тн — «люлі-люлі, чужим дітям дулі...» Хто тебе зна, що в тебе на думці.
Та-ак,— зітхнув я.— Але обідрані вони все-таки... жах! І квартирне питання... Жити в дуплі, прямо скажемо... А дитина? Ні пелюшок, ні повзунків, ні під узниЧків. Казна- що!
А звідки ти знаєш, що таке повзунки й підгузнички? — спитав раптом у цьому місці Жора.— Я, наприклад, не знаю. Бо своїх немовля" их років не пам'ятаю, а після мене в нас у сім ї немовлят не було. Та й у вас, по-моєму теж.
Лесик почервонів:
А що таке? Що таке? Обов'язково треба щоб... Подумаєш, велике знання! Ха!
Але очі в нього були такі, як на уроці, коли він викручував- Ся' не 3„наючи відповіді й водночас уникаючи двійки.
Ой, Лесику, щось ти крутиш! — сказав Жора.
РОЗДІЛ VI,
в якому розповідається про Лесикову таємницю
Ви не забули, хто така Леся Чорнобривець?
Так-так, ота сама Лесикова й Жорина однокласниця, через яку в Лесиковнх грудях тьохкав соловейко, а в Жори холов кіичик носа.
Здається, нічого особливого в ній не було. Звичайна собі дівчина. Ну, білявенька, світлоока. Ну, чорнобрива (тут із прізвищем була абсолютна відповідність). Ну досить гарненька. Але не така вже й красуня. Були в класі дівчатка й гарніші. Хоча б та сама Аліна Гончарук. Або Майя Корчем- ська. Або Маня Малюченко. Не кажучи вже про Галочку Петриківську.
Але на жодну з них ні соловейко в Лесикових грудях, ні кінчик Жорнного носа ие реагували. А на Лесю реагували. Та ще й як! Ну що ти скажеш!
То, люди добрі, велика загадка.
Коли у вас тьохкає в грудях соловейко, то (дивна річ!) навіть якщо ви вчитеся з нею (через кого той соловейко тьохкає) в одному класі і бачите її щодня з восьмої години ранку до чотирнадцятої, варто вам прийти додому, пообідати, годинку-другу посидіти над уроками, і вас трактором тягне з дому, иа вулицю, за три квартали, під її вікно, щоб тільки глянути, чи не визирне вона, чи не усміхнеться, а може, навіть помахає рукою ще й гукне у прочинену кватирку: «А ти математику зробив? А що в тебе вийшло у сімдесят восьмій задачі?» І нема щасливішого за вас, якщо вона гукне. Хіба що, коли ви прибіжите й побачите під її вікном Жору з холодним носом, і вона вже йому, а не вам гукнула щось, і усміхнулася, й помахала рукою. Тоді соловейко у ваших грудях затьохкає такої жалібної, що хоч плач.
То було навесні цього року.
Лесик почав помічати, що Леся поводиться якось підозріло. Додому вона завжди ходила у гурті, з усіма, з ким по дорозі. Любила велику компанію, сміх, жарти. А то раптом стала серйозною, заклопотаною. Після уроків кудись поспішала. Причому одна, без Аліии, найближчої своєї подруги. Правда, Аліна потім захворіла. Але то вже було після того, як Лесик помітив підозрілу Лесину поведінку.
Коли він, иаче між іншим, прямо спитав її: «А куди це ти поспішаєш?» — вона знітилась і махнула рукою: «Та!... У справах... Треба...» І побігла. Звичайно, стежити, підглядати негарно. Але... Коли ви дуже хвилюєтесь, коли це стосується людини, вам ие байдужої, коли ви думаєте: «А що, як у неї якісь великі неприємності, якесь горе і вона соромиться попросити допомоги, а допомога потрібна...»
Тв ще коли у вас така нестримна фантазія, яка малює вам картини, одну страшнішу за іншу: от якісь страшні злодії шантажують Лесю, вимагаючи в неї ключі від квартири, от вона в лікарні, де бородатий професор ставить їй діагноз невиліковної хвороби, от вона шукає і не може знайти якусь дуже цінну річ, яку ненароком загубила...
Будемо вважати, що це не сам Лесик, а той соловейко його намовив стежити. Що ти зробиш з тим соловейком, з нерозумною птахою?..
То тільки у детективних романах і кінофільмах стежити легко й просто. Насправді вистежити когось, щоб він тебе не помітив, дуже важко.
У цьому Лесик переконався в перший же день.
Ну, що ви, наприклад, зробите, коли ваш «об'єкт» сідає в тролейбус, а вн в цей час стоїте за рогом будинку метрів за двадцять від нього? У романах та кінофільмах хапають таксі і їдуть за тролейбусом. А в житті? В житті ніякого таксі поблизу нема. Та якби й було, то де учневі п'ятого класу взяти на нього гроші? І взагалі, який таксист захоче везти п'ятикласника за тролейбусом і зупинятися на кожній тролейбусній зупинці, щоб дати йому змогу простежити, чи ие вийшов на цій зупинці його «об'єкт»? Таксист негайно одвезе того п'ятикласника прямісінько в міліцію.