знайди книгу для душі...
— Сподіваюся хоча б, що ви не затіяли якусь дурницю, на зразок вистежити Беніса, — мовив септон Сефтон. — Ви такі побиті та зранені, що я боявся б за вас, якби ви перестріли його зараз.
«Беніс», гірко подумав Дунк, «семиклятий Беніс». Поки Дунк бився на смерть посеред річки, Беніс зв’язав Сема Горбика з дружиною, обнишпорив Стояк знизу доверху і втік з усім цінним, що знайшов: від свічників і зброї до старого Осгреєвого срібного келиха та невеличкої калитки грошей, яку старий ховав у світлиці за побитими пліснявою гобеленами. Колись Дунк таки сподівався зустріти пана Беніса Бурощита знову, і тоді…
— Беніс зачекає.
— То куди ви прямуєте? — Септон рвучко дихав поруч. Дунк навіть з ковінькою шкутильгав так широко, що товстунові було важко втримати крок.
— До Файного острова. До Гаренголу. На Тризуб. Заплоти є усюди. — Дунк здвигнув плечима. — Завжди хотів побачити Стіну.
— Стіну?! — Септон різко спинився, а тоді заволав, благально простягши руки під дощем. — Ви засмучуєте мене, пане Дункане! Моліться, пане, моліться Стариці, аби вона освітила вам вірний шлях!
Дунк навіть кроку не стишив.
Пані чекала на нього у стайні коло жовтих пакунків сіна у зеленому, як літо, вбранні.
— Пане Дункане, — привіталася вона, щойно Дунк пропхався до дверей. Її руда коса висіла спереду, кінець лоскотав стегна. — Як добре бачити, що ви звелися на ноги.
«А на спині ви мене й не бачили», подумав він.
— Мосьпані. Що привело вас до стайні? Для прогулянки верхи трохи сирувато.
— Можу сказати й вам те саме.
— То це вам Яйк розпатякав?
«Я винен хлопчині ще одного ляща.»
— Радійте, що так, бо інакше вас притягли б назад силою. Жорстоко з вашого боку никати, як злодій, і навіть не попрощатися.
«Але ж вона жодного разу не з’явилася, поки про мене дбав маестер Керрік. Жодного.»
— Зелений колір вам пасує, мосьпані, — мовив він. — Підкреслює колір очей.
Він незграбно сперся на ковіньку, аби полегшити ногу.
— А я по коня прийшов.
— Вам не обов’язково їхати. Для вас є посада у замку — сотник замкової сторожі — яку ви зможете посісти, коли видужаєте. А Яйк хай приєднується до інших зброєносців. Хто він такий, ніхто не дізнається.
— Красно дякую, мосьпані, але ні. — Грім стояв у стійлі за десяток загорож звідти. Дунк пошкутильгав до нього.
— Прошу вас, пане, подумайте. Часи зараз небезпечні. Навіть для драконів та їхніх друзів. Залиштеся хоча б до видужання.
Вона пішла поруч із ним.
— Пан Явтух теж би втішився. Він вас дуже любить.
— Так, любить, — погодився Дунк. — Якби його дочка була жива, він би видав її за мене. Тоді б ви через шлюб стали моєю вельможною матір’ю. А я ж ніколи не мав матері, ще й такої вельможної.
Якусь мить здавалося, що пані Роганна знову дасть йому ляпаса. «А може, підіб’є ногою ковіньку.»
— Ви розлючені на мене, пане, — мовила вона. — Дозвольте якось віддячити за вашу добрість.
— Гаразд, — мовив він, — допоможіть засідлати Грома.
— Я маю на думці щось інше.
Вона простягла до нього руку. Веснянкувату, з сильними тонкими пальцями. «Можу ручитися, вона уся з ніг до голови у веснянках.»
— Чи добре ви знаєтеся на конях?
— Я їжджу на одному з них.
— На старому огирі, виведеному для бою. Не надто швидкому, ще й норовливому. В дорозі на такому незручно.
— В дорозі я мушу обирати між ним і оцими двома. — Дунк вказав собі на ноги.
— Ноги в вас немаленькі, — зазначила вона. — І руки чималі. Гадаю, в вас усе велике. Ви занадто великі для більшості дорожніх кобил. Під вами вони б виглядали, як бахмутики. Але новий румак для бою, дебелий та прудкий, вам би не завадив. А на доданок для дороги — дорнійський піщаний, особливої витривалості.
Вона вказала на стійло поруч із Громовим.
— Можна не коня, а кобилу. Наприклад, отаку.
Гніда кобилка мала ясні очі та довгу вогняну гриву. Пані Роганна видобула з рукава морквину і попестила красуні голову, поки годувала її.
— Тільки пальці не відкуси, — мовила вона до кобилки, а тоді обернулася до Дунка. — Я кличу її Полум’янка, але ви можете дати інше ім’я. Якщо хочете, назвіть Дякою.
Якусь мить Дунк не міг знайти слів. Він сперся на ковіньку і дивився на гніду виряченими очима. Вона була надзвичайна, краща за будь-якого коня, що його колись мав старий лицар. «Тільки погляньте на ці стрункі ноги — прудкішої за неї годі шукати.»
— Я вирощую таких заради краси та швидкості.
Він повернувся до Грома.
— Я не можу її взяти.
— Чому?
— Занадто шляхетної породи для мене. Ну, ви розумієте.