знайди книгу для душі...
— Геймітчу, ви й досі гадаєте, що ніхто... — я не встигла закінчити речення.
— Ха! Вони мудріші. І ти була б мудрішою, якби пожила тут довше, — відповів він. — Я ліпше піду гляну, скільки спирту для розтирок зможуть зекономити аптекарі.
Він поплентався через площу, а я подивилась на Піту:
— Навіщо це йому?
І тут я все втямила.
— Не можна йому пити того спирту! Він загине або щонайменше осліпне. У мене є трохи горілки, я сховала вдома, — кинулась я до Піти.
— У мене теж. Можливо, Геймітч протримається, поки Ріпа не знайде способу повернутися в бізнес, — промовив Піта. — Мені слід провідати родину.
— А я маю побачитися з Гейзел. Я щось хвилююся. Думала, вона прибіжить до нас, тільки-но розчистять сніг. Але її і досі немає.
— Я піду з тобою. Зазирну в пекарню на зворотному шляху, — сказав він.
— Дякую.
Я раптом злякалася того, що можу побачити в домі Гейзел.
Вулиці були майже порожні, хоча це не так уже й незвичайно в такий час доби, коли дорослі в копальнях, а діти в школі. Але все не так, як завжди. Люди спостерігали за нами з дверних црорізів і крізь щілини у віконницях.
«Яке повстання! — думала я. — Ну що я за дурепа!» В нашому плані є одна очевидна прогалина, а ми з Гейлом були занадто засліплені, щоб її побачити. Повстання передбачає порушення законів, непокору владі. Ми з Гейлом порушували закони постійно, все наше життя. Займалися браконьєрством, торгували на чорному ринку, глузували в лісі з Капітолія. Але для більшості людей в Окрузі 12 навіть піти на Горно та що-небудь там купити — це вже занадто ризиковано. І я розраховую, що ці люди зберуться на площі з камінням і смолоскипами? Самого нашого з Пітою вигляду достатньо, щоб люди швиденько забирали дітей подалі від вікон і щільно запинали фіранки.
Гейзел була вдома — сиділа коло хворої Пізонії. Я впізнала висипку — це кір.
— Я не могла її залишити, — промовила Гейзел. — Я знаю, що Гейл у найкращих руках.
— Певна річ, — відповіла я. — Він почувається набагато краще. Мати каже, що вже за кілька тижнів він зможе повернутись на роботу в копальню.
— Шахти, може, доти і не відкриють, — сказала Гейзел. — Подейкують, їх зачинили на невизначений термін.
Вона знервовано поглянула на порожні ночви для прання.
— Вас також прикрили? — спитала я.
— Офіційно ні, — відповіла Гейзел. — Але тепер усі бояться користуватися моїми послугами.
— Може, це через сніг, — промовив Піта.
— Ні, сьогодні вранці Рорі швиденько обійшов усіх. І геть нічого до прання він не приніс, — відповіла вона.
Рорі обійняв Гейзел.
— Усе буде гаразд.
Я витягла з кишені пригорщу монет і поклала їх на стіл.
— Мама щось передасть для Пізонії.
Коли ми вийшли надвір, я обернулась до Піти та промовила:
— Ти вертайся. А я хочу пройтися повз Горно.
— Я піду з тобою, — відповів він.
— Ні. Я вже і так втягла тебе в купу неприємностей, — сказала я йому.
— І те, що я уникну прогулянки Горном... звісно ж, усе виправить?
Він посміхнувся і взяв мене за руку. Разом ми блукали вулицями Скиби, доки не досягли огорненої полум’ям будівлі. Нова влада навіть не переймалася тим, щоб залишити миротворців навколо Горна. Бо знала — ніхто не намагатиметься його загасити.
Жар від полум’я розтопив навколишній сніг, і в нас під ногами хлюпала чорна вода.
— Це все вугільний пил ще зі старих часів, — сказала я.
Пил був у кожній щілині, в кожній розколині. В’ївся в кожну мостину. Дивовижно, як це місце не згоріло раніше.
— Хочу сходити перевірити, як там Сальна Сей.
— Не сьогодні, Катніс. Не думаю, що ми комусь зробимо послугу, завітавши в гості, — промовив він.
Ми повернулись на площу. Я придбала трохи печива в Пітиного батька, поки вони побалакали про погоду. Ніхто й не обмовився про бридке приладдя для тортур усього за кількадесят кроків від пекарні. Коли ми йшли з площі, я раптом зауважила: я не впізнаю жодного з облич миротворців.
Минали дні, а ситуація дедалі погіршувалася. Копальні були зачинені впродовж двох тижнів, і за цей час половина Округу 12 почала голодувати. Кількість дітей, що підписались на тесери, стрибнула вгору, але родини часто не отримували належного зерна. Почалися перебої з харчами, і навіть заможні мешканці поверталися з крамниць із порожніми руками. Коли роботу шахт відновили, платню зрізали, а години роботи подовжили; шахтарів посилали в забій у відверто небезпечні ділянки. Довгоочікувані харчі обіцяли до Дня доброчинності, але все прийшло зіпсоване і пошкоджене гризунами. Нововведення на площі використовувались дуже активно, людей карали за правопорушення, на які попередня влада так довго заплющувала очі, аж ми навіть забули, що це протизаконно.