знайди книгу для душі...
– Це ваш вибір.
– А Зигбам… ні, інакше поставимо питання. Ти бачив хоч раз у житті мага, що «ніс», як ти висловився, щось з-поза граней сутнього?
– Я бачив одного, який хоча б намагався. Який, можливо, й зміг би. Якби прожив довше.
– Лереаларуун?
– Так.
Підставка зморщив короткий ніс, немов збираючись чхнути.
– Чому ти спитав про котлети? Тебе теж дратує, коли магічну силу, незбагненну, священну, даровану обраним… використовують для ницих фокусів?
– Так.
– Хіба це твоє діло – хто як застосовує свій дар?
– Не моє. Зовсім.
– Тоді навіщо ти ставиш дурні питання?
– З недомислу, Ваша Незрушносте. Винятково з недомислу.
Підставка принюхався. Хмикнув:
– Гадаєш, ти найрозумніший? Маг народжується, щоб нести у світ невідоме… Чому ж маг не всемогутній? Чому я не зміг відшукати Блукаючу Іскру, коли він був так мені потрібен? Чому я не можу малого – винищити розбійників у Лісовому краї… Переловити синів Шуу, хай би скільки їх розплодилось… Чому я не зміг…
Він урвав сам себе. Підвівся. Підійшов до наступного мішка. Не торкаючись його руками, змусив розв’язатись і вивалити вміст на середину кімнати.
Знов дзвякнув, розтікаючись, розсип списаних мушель.
– Ми змушуємо каміння літати в повітрі, – пробурмотів Підставка. – Запалюємо вогонь поглядом… Ти, звісно, не знаєш. Я народився на Розсипу перед великою посухою. Прекрасно пам’ятаю, хоч був дуже малим. Мої брати сміялися, коли я змушував їхні черевики танцювати по кімнаті. І сміючись, умирали з голоду. Розумієш?
– Ні.
– І я не розумію. Ціна мого обдарування? Що таке я мав нести у світ, якщо не зміг сотворити для них кусень хліба?
– Можливо, за дитячих літ…
– Ні, Варане. Магічний дар не збагнути й не скорити нікому. Ти божеволієш від того, що розумієш – ось межа твоїх можливостей, і за неї не вистрибнеш, хоч як прагни. Ти називаєшся Могутністю й щосекунди усвідомлюєш, наскільки нікчемний…
Запала тиша, порушувана дзвяканням мушель. Підставка сидів перед ними навшпиньки, принюхувався, водив рукою, проглядав вибрані записи. Обличчя його то освічувалось, то заходило в тінь.
Варан не насмілився спитати, що сталося з родиною Імператорського Стовпа, тоді ще підлітка, коли його розшукали в провінції й відвезли, щоб «дати належне виховання й освіту». Відома річ, що сталося. Про той давній голод на Розсипу досі ходять страшні оповідки…
– Ніхто з людей не розуміє до кінця, який жахливий світ, – пробурмотів Підставка. – Ви – як тварини в шорах, що бредуть по краю безодні. А ми бачимо і бачимо, як світ котиться вниз, волосок по волоску… І нічого не можемо змінити. Лишається робити імператорські гроші, боротися за владу й показувати штуки…
– Ваша Незрушносте, – тихо сказав Варан. – Ви колись намагалися сотворити птаху? Не криламу – маленьку. Щоб вона вивела пташенят…
– Ти мені не віриш, – сказав Підставка.
– Вірю. Але Лереаларуун казав мені…
– Він був хлопчиськом. І ти був хлопчиськом. Що він іще казав тобі?
Голос Підставки набув небезпечної м’якості. Варан опам’ятався.
– Він показав мені карту. Першу карту в моєму житті. Ми розмовляли, як водиться, про далекі землі, дороги, мандри… Для мене, з народження замкнутого на камінному острівці, це було дуже важливо.
– Це не все. Він ще щось тобі казав. Називав інші свої імена…
– Подорожник.
– Що?
– Я називав його Подорожником. За його проханням.
– А-а, – протяг Підставка, розглядаючи чергову мушлю. – Немовля жіночої статі передати на виховання батькові на острів Маленька… Хворобу кузини князя Круглоіклівського Ремії вважати гострим розладом шлунку… Деталі пригоди держати в повній таємниці… Ти казав, твоя наречена була напівгорні?
– Я не знав, – сказав Варан після довгої паузи.
– Що?
– Що вона родичка князя…
– Може, це не вона? Тут немає імені.
– Горні й піддонці не так часто сходяться… Принаймні в нас на островах.
Підставка недбало кинув мушлю в загальну купу. Потер долоні:
– У мене на столі лежить карта… Подивись, будь ласка.
Варан підвівся з крісла, укритого шкурою донного дракона. Перейшов кабінет, намагаючись не наступати на розсипані мушлі. На столі Підставки справді лежала карта – це не була Варанова робота, він не пам’ятав такої роботи. Доволі точна карта центральних провінцій, вишита на шовку.
– Придивись, – сказав Підставка.
Варан нахилився нижче. На карті вишито вогники, розкидані по полях і лісах без чіткої системи. Червона крапка, три язики полум’я. Філігранна робота – вишивалося, мабуть, під збільшувальним склом.