знайди книгу для душі...
Варан, поглинутий приготуваннями до втечі, нічого не відповів Імператорському Стовпу. На той момент йому було цілком ясно, що маги, прості жителі звичного світу, мають на собі знак ззовні – і або вміють бути гідними його, або, що частіше, не вміють. А Блукаюча Іскра безсмертний, він з’являється й щезає, коли йому заманеться; а що як його людська подоба – видима тінь когось, хто перебуває «поза межами сущого»?
Настав ранок. Небо лишалося, як і раніше, темно-синє, але по всьому селищу разом завили, зашипіли ікласті вартові в кучугурах – кожний другий мав кличку «Дружок».
– Отакої, – пробурмотіла господиня. – Гей, дівки…
– Нехай посплять, – сонно озвався господар. – Тільки очі склепили, от… Оці байки нічні…
За ніч остиглі стіни зробились матовими, і запалена хазяйкою свічка тьмяно горіла на самоті. Хазяїн, сопучи, підкинув палива в пічку.
Небо над вогнищем ледь посвітлішало.
Забулькала гаряча вода, у півмороку поплив нудотний запах риби.
Варан підвівся. Навідався до нужника надворі, біля самих дверей; замерз і довго відігрівався, примостившись поряд із пічкою.
– Хазяїне…
Той удав, що не почув. Похмуро перебирав при свічці мисливську снасть – на морську козу, як розумів Варан.
– Спасибі тобі, добрий чоловіче Варане, – сказала господиня, немов на зло господарю. – Ніч недоспали… Зате споминати тепер будемо весь рік.
Господар засопів.
– Ви щасливі? – спитав Варан.
Господар мало не впустив кістяний наконечник гарпуна:
– Що?
Господиня дивилась на гостя. Її очі здавались двома темно-вишневими лінзами.
– Так, – сказала вона нарешті.
* * *
Місцевий поштар довго скріб нігтями під рукавом шуби. Бродяга? Був і бродяга. Він, поштар, сам же його відвіз на перехрестя. Так, там і лишив. Бував у бувальцях, одразу знати, такий не замерзне, не пропаде… Куди потім подався? А хто його знає. На перехресті готель, там усе про всіх знають…
Поштарю хотілось побалакати, він охоче взяв би подорожника в сани, але в такі сніги й пошти ж нема. І трилапень в околі ходив, мисливці бачили. Ось хай сніги вляжуться, трилапень забереться, і наступного тижня, може, і з’їздимо, із перехрестя мішечок заберемо, але не сьогодні, крий Шуу, не сьогодні. А гість, якщо хоче, може сам собі хижку зі снігу спорудити, та й дровець прикупити в поштаря – воно й переночуєш…
– Хлопче, продай повозку, – сказав Варан.
Поштар витріщив очі, немов той самий трилапень наступив йому на ногу.
– Мені треба швидко, – сказав Варан. – Упряжка є? Тягуни?
– Жартуєш, батьку, – промимрив поштар. – У тебе таких грошей нема, щоб мою повозку купити. Я ж, той, на громадському кошті…
Варан витяг із потайної кишені імператорську п’ятдесятку.
Такої райдуги сніговий дім поштаря не бачив від заснування. Густо-червоний, бірюзовий, аквамариновий і жовтий пломені відбивалися від стін і, мабуть, виривались із діри на стелі над вогнищем, так що поштар заозирався: а що як сусіди побачать?
– Ти… батьку… зарізав, чи що, кого?
– Заробив, дурню. У столиці такими грішми стіни обклеюють.
– Брешеш…
– Підбріхую, але не сильно. То як, продаєш повозку?
У поштаря тремтіли руки. Він скинув на Варана оком, оцінюючи його, – намагався зрозуміти, скільки ще грошей можуть уміщувати потайні кишені і яку біду – чи щастя – це дасть йому, простому поштарю.
– Спішу, – кинув Варан.
– Продаю, – зважився поштар.
Поштові сани виявилися непоказними – правдива тарадайка, замість сидіння – оберемок хвої, запона з дірявої витертої шкури. Зате упряжку Варан поцінував – три сотні тягунів, запряжених по два десятки, могли тягти сани й по цілині, і по дорозі, прокладеній сніговим кротом.
Поштар вагався й щохвилини змінював рішення.
– Трилапень зжере, – казав він, запрягаючи тягунів. – Шкода… Чудові мушки, де ще таких купиш…
– Але ж цих десь купив…
– Дорожезні…
– За такі гроші ти знаєш скільки всього накупиш?
– Трилапню просто в пащу… Слухай, а давай я тобі назад віддам, гроші себто.
– Давай! – зло згоджувався Варан.
Поштар витягав п’ятдесятку, довго роздивлявся її й гладив, знову ховав за пазуху:
– Ні. Домовились, а слово, воно, знаєш…
А через хвилину знову починалось:
– Ну куди ти поспішаєш, га? У кучугурі як застрягнеш… До вечора не доістанешся… А тут і трилапень…
– Давай гроші!
– Ну… Я ж так… Чого ж ти лютишся?
За якусь годину Варан усе-таки виїхав.
Сніговий кріт добре знав своє діло – дорога йшла крізь сніги, глибока, наче яр. Білі стіни стояли справа і зліва, майже змикаючись над головою. «Про крота не думай, – напучував поштар. – Я про нього ніколи не думаю, і от – досі Імператор милував. Тільки не задумуйся. Тому що коли ти їдеш, а він назустріч суне – немає ніякої можливості, ну просто все, кінець…»