знайди книгу для душі...
Де дві купюри – там, значить, є ще? І коли вони спливуть? І хто їх спіймає?
Коли тільки дійде до князя… Навіть не так. Коли тільки дійде до мага – острів негайно відітнуть від усього світу, не роз'їдуться гості, не прийдуть плотогони. Не буде чим топити в міжсезоння. Не буде чим годувати несподіваних в'язнів. А наступного сезону – і після наступного, і ще, і ще – багаті горні повезуть родини куди завгодно, аби не на «це проклятуще Кругле Ікло»…
Варан сунув купюру за пазуху. Він вирішив піти до батька; останнім часом він надто часто здавався на себе й надто явно коїв дурниці. Піти до батька й розповісти все як є: у Варана мовби камінь упав із серця. Він вибрався з печери і, знай витираючи губи (клята кров усе не збігалась), пострибав із каменя на камінь до дороги.
– Далеко зібрались?
Варан спіткнувся. Людина, з'явившись не знати звідки, заступала йому дорогу; у людини були сіро-блакитні очі й довге волосся. Крислатий капелюх одкидав тінь на занадто бліде – не за сезоном – обличчя.
– Звідки кров? – спитав Імператорський маг, підходячи ближче. – Допірнався?
Варан уступився на крок. Відняв од лиця руку; губи одразу ж стали мокрими й огидно-липкими.
– Стій, – владно сказав маг, простягаючи руку, і Варан похолов. – Це не тобі, – маг усміхнувся кутиком рота. – Ходімо…
– Куди?!
– Куди-небудь, де ти міг би пику вимити…
Кров на обличчі підсихала, стягуючи шкіру. Варан подумав, що можна викинути купюру так, щоб маг не завважив. Чи тепер уже не можна?…
Не спускаючи з нього очей, маг зняв з паска боклажку. Витяг корок, простяг:
– Умийся.
Варан плюснув з боклажки на долоню. Руку смикнуло від холоду – вода була крижана й чиста. Варан обережно лизнув – так і є, прісна, не інакше як з особистих князевих запасів. Це дурість і навіть злочинство пускати таку воду на вмивання.
Провівши мокрою рукою по обличчю, він повернув боклажку хазяїну:
– У нас тут прісну просто так не ллють.
– Суворо, – маг примружився. – Може, нап'єшся?
Варан, повагавшись, похитав головою. Райдужна купюра палила шкіру під мокрою сорочкою. Проклята Шуу, таж вона, мабуть, просвічує!
– Ти багато пірнав, – сказав маг. – Дивуюсь, як вам це вдається… Що люди, що звірі… Так, хотів би я провести дитинство на Круглому Іклі…
Варан помацав ніс. Кров спинилась. Його могутність – оцей парубок у крислатім капелюсі – сказав «стій», і вона послухала. Його, Варана, власна кров.
– Глянь лише, – маг дивився тепер Варанові через плече. – Гарно…
Якщо це пастка, мені все одно не викрутитися, подумав Варан і поглянув на море.
Від Круглого Ікла віялом, немов птахи, відходили кораблі. Різнокольорові вітрила здавались особливо яскравими у світлі вечірнього сонця. Вряди-годи над бортами підіймались клубки диму і по кількох секундах розлягався виляск. Гості салютували острову, прощаючись.
А над кораблями пливла, надимаючи боки, розписна куля, надута вогнем. Варан подумав, що куля гарніша за сонце.
– Ловлять останній вітер, – сказав маг за спиною Варана. – Відходять… Туди, де не буває сезонів.
У його голосі промайнула відверта заздрість. Варан подумав: коли ти так не любиш сезонів, то й війся з ними, ми тебе не держимо.
Маг удихнув повітря. Ніздрі його затремтіли; він слабко всміхнувся:
– Моряки на палубі, певно, розмовляють про смерчі. Вони бояться чорториїв, адже саме тепер починає крутити… Він такий красивий, цей ваш «камінний сад». Шкода, що в міжсезоння до нього ніяк не дістатися…
Грається, мов ситуха з черв'яком, тужливо подумав Варан. Він звелів відпустити мене, суворо наказав, щоб відпустили… Щоб я навів його на підроблені скарби. І я, наче дурень, зробив те, чого від мене хотіли.
– А галери підуть останніми, – сказав маг, усе ще дивлячись на море. – Рідкісне видовище – три сотні водночас піднесених весел… Для вас, місцевих, це всього-на-всього кінець сезону. Для мене – все вперше.
З верхньої пристані піднялась патрульна крилама. Пролетіла перше коло дуже низько, пронеслась над головами Варана й мага, обвіявши теплим запахом доглянутого пташника. Прямовисно піднялась у небо, завмерла в зеніті, знов закружляла, тепер неквапом, лінькувато, знай зависаючи в струменях висхідного повітря…
Вітрильники відходили, залишаючи по собі вкрите візерунком море – сполуку багатьох слідів на воді.
– А ось ці щогли, – пробурмотів Варан. – Скільки ж дерев на них іде… Десять… чи більше…
– Одне. Кожна щогла – одне дерево. Просто ти не бачив корабельного лісу.
– І не побачу, – утомлено закінчив Варан.
Маг дивно на нього поглянув: