знайди книгу для душі...
- Не зовсім, - Самсон підійшов так тихо, що Рейневан не помітив його і не почув. - Не зовсім, Шарлею. Тут йдеться про інше. Про панну Катажину Біберштайн. Наш Рейневан, здається, знову закохався.
* * *
Перш ніж засірів морозний світанок, відбулися прощання.
- Бувай, Рейнмаре, - потиснув Рейневанові руку Урбан Горн. - Я зникаю. І так уже надто багато людей бачили моє обличчя, а це в моїй професії небезпечна річ. А я ж бо збираюся і далі нею займатися.
- Вроцлавський єпископ уже знає про тебе, - попередив Рейневан. - Думаю, що знають і ті чорні вершники, які кричать “Adsumus”.
- Доведеться затаїтися і перечекати. Серед доброзичливих людей. Спочатку я поїду до Глогувка. А потім у Польщу.
- У Польщі небезпечно. Я тобі розказав, що ми підслухали в Дембовці. Єпископ Збігнев Олесницький...
- Польща, - перебив Горн, - це не тільки Олесницький. Навпаки, Польща - це дуже незначною мірою Олесницький, Ласкаж чи Ельґот. Польща, мій хлопче, це... Це інші... Європа, хлопче, незабаром зміниться. І якраз через Польщу. Бувай, хлопче.
- Ми, напевно, ще зустрінемося. Ти, наскільки я тебе знаю, повернешся у Шльонськ. І я туди повернуся. У мене там ще є кілька справ, які треба вирішити.
- Хтозна, може, вирішимо їх разом. При якійсь оказії. Але щоби так могло статися, прислухайся, будь ласка, до доброї поради, Рейнмаре з Беляви: не викликай демонів. Не берися більше за це.
- Не буду.
- І друга порада: якщо ти всерйоз думаєш про майбутню співпрацю при вирішенні наших справ, то повправляйся з мечем. З кинджалом. І з арбалетом.
- Повправляюся. Бувай, Горне.
- Бувайте, паничу, - підійшов Тибальд Раабе. - І мені вже час. Треба працювати для нашої справи.
- Бережи себе.
- А як же без цього?
* * *
Хоча Рейневан і справді був готовий стати пліч-о-пліч з гуситами зі зброєю в руках, йому це не судилося. Амброж категорично зажадав, щоб вони із Шарлеєм під час штурму Барда були при ньому, при його штабі. Тому Рейневан і Шарлей, за якими пильно стежив ескорт, залишалися при штабі, тоді як гуситська армія, у снігопад переправилася через Нису й у зразковому порядку стала перед містом. З північного боку в небо вже здіймалися дими: у рамках диверсійної операції кіннотники Бразди і Храстицького вже встигли підпалити млин і халупи підгороддя.
Бардо підготувалося до оборони, на стінах було повно озброєних, розмахували штандартами, кричали. Голосно били дзвони обох церков, чеської і німецької.
А перед стінами в чорних колах попелищ стояли дев’ять обсмалених паль. Вітер доносив кислий сморід горілого.
- Гусити, - пояснив котрийсь із селян-доносителів, яких уже кільканадцятеро послужливо супроводжували армію Амброжа. - Гусити, впіймані чехи, бегарди й один жид. Для постраху. Як тільки вони, вельможний пане, вивідали, що ви йдете, то всіх повитягали з льоху і попалили. Єретикам... Себто, даруйте... Вам... Для постраху та на зневагу.
Амброж кивнув головою. Не сказав ані слова. Лице його було скам’яніле.
Buriakvova 16.03.2015
Якби пояснення, чи як то правильно назвати, були в кінці сторінки, а не в кінці книги було б набагато кращеи. Так як це електронна книга неймовірно важко шукати кожен раз пояснення в кінці книги, особливо там де багато латини. А взагалі цікаво дізнаватись про нові пригоди героя та його неймовірне везіння.