знайди книгу для душі...
- Ставимо градбу320?
- Ставимо, - підтвердив Крапловець, підводячись у стременах та озираючись. - Там, за отою річкою, під пагорбом. Як називається оте сільце, що ми його проїжджали? Хтось знає?
- Старий Велислав.
- Ну то там і станемо. Далі, браття! Швидко!
* * *
Як ставлять вагенбург, возову градбу, Рейневан бачив уже добрих кілька разів. Але ще ніколи - в такому справному виконанні, як зараз. Сирітки Краловця метушилися, як ошпарені, а порядок та організація викликали подив. Спочатку утворили центр, ядро, кільце зі спижних возів, усередині якого сховали в’ючних коней та худобу. Навколо центру швидко почала складатися власне град-ба: чотирикутник бойових возів. Їздові вправно підганяли вози на відповідні позиції. Коней випрягали і відводили до центру. Вози ставили за системою “колесо на колесо” - так, щоб ліве заднє колесо попереднього возу можна було зв’язати ланцюгами з переднім правим колесом наступного, через що стіна возів мала форму східців. У проміжках, які залишали що кожні кілька возів, ставили артилерію: гуфниці, тарасниці, малі гармати. Кожна зі стін складалася з п’ятдесяти бойових возів, весь вагенбург був квадратом зі стороною щонайменш двісті кроків.
Ще не почало смеркатися, а вагенбург уже стояв. І чекав.
* * *
- Ми планували брати Клодзько зрадою, - повторив Бразда з Клінштейна, замислено завмерши з ложкою над горщиком. - От тільки ніц з того не вийшло. Наших, котрі в місті були, усіх повилапували. І на смерть замучили. Був серед них Жехорс, кажуть, страшно катували його на ешафоті, на ринку. А подейкували, що й ти там теж паскудний кінець знайшов. Я тішуся, що ти вцілів.
- І я тішуся, - зціпив зуби Рейневан. - А Бісклавре теж загинув. Його вбили. Це кінець Фогельзангу.
- Ти залишився. Вижив.
- Вижив.
Бразда знову почав сьорбати, але ненадовго.
- Якщо шлезаки не надійдуть... Якщо виявиться, що... В тебе можуть бути клопоти, Рейневане. Ти не боїшся?
- Ні.
Вони мовчали, сьорбали поливку. Піднімався дим з вогнищ.
Хропли коні у внутрішньому кільці вагенбурга.
- Браздо!
- Що?
- Я не бачив при штабі жодного проповідника. Ні Нрокупека, ні Крейчіржа...
- Прокупек... - Ронович висякався, витер носа. - Прокупек у Празі, кар’єру робить. Ось-ось у єпископи виб’ється. Крейчірж поліг під Крацау, зарубали його разом з тими його пращівничатами, так йому дісталося, що не було що збирати. Ми мали ще одного священика, але той був немоцний, слабував. Помер. Під Душниками його поховали-сьмо. Десь зо дві неділі тому.
- Отже ви... - Рейневан відкашлянув. - Отже ми залишилися без духовної розради?
- Є горілка.
* * *
Досить швидко й досить раптово - як-не-як було двадцять шосте грудня - стало темно. І тоді повернулися роз’їзди, патрулі, кіннота Пйотра Поляка. На площу вагенбурга, що мерехтіла вогнями, стали вливатися вершники.
Buriakvova 04.04.2015
Менш цікаво ніж вежа блазнів через різькі скачки по часу та мало деталів. А магії якось забагато. Читати можна, сюжет захопливий