Слава ЗСУ!

знайди книгу для душі...

Читай онлайн! Читай онлайн українською безкоштовно > Книги > Пригоди бравого вояки Швейка Том 1

Ці фаворити діставали під час війни великі і малі срібні медалі за хоробрість і відвагу. Я знав в 91-му полку кількох таких. Один денщик дістав велику срібну медаль за те, що неперевершено вмів смажити крадених ним же гусей; другому вручили малу срібну, бо він діставав з дому чудові харчові посилки і його офіцер в час найбільшого голоду так відгодувався, аж не міг ходити.

Реляцію на його відзначення медаллю повелитель зредагував так: «За те, що в боях виявляв нечувану відвагу і хоробрість, за те, що нехтував своїм життям і не залишав свого офіцера ані на крок під сильним вогнем атакуючого ворога».

А той тим часом десь у тилу грабував курники. Війна змінила ставлення денщика до офіцера і зробила з нього найбільш ненависне створіння для інших вояків. Денщик один мав завжди цілу бляшанку консервів, тоді як на п’ятеро вояків припадала також одна. Його польова фляга завжди була наповнена ромом або коньяком. Таке убоїсько увесь день жувало шоколад і жерло офіцерські сухарики, курило цигарки свого офіцера, куховарило, поралося біля їжі і носило особливий мундир.

Денщик бував у найбільш близькому зв’язку з ординарцем і досита постачав його недоїдками зі свого столу і рештками всіх своїх вигод. До тріумвірату залучався ще рахівник-фельдфебель. Ця трійця, яка жила в безпосередньому зв’язку з офіцером, була обізнана з усіма операціями і воєнними планами.

Підрозділ, капрал якого приятелював з офіцерським денщиком, був завжди найкраще інформований, коли і що почнеться.

Якщо денщик говорив: «О другій тридцять п’ять чмихнемо», - то точно о другій тридцять п’ять австрійські вояки починали «відв’язуватися від ворога».

Офіцерський слуга був у найближчих стосунках з польовою кухнею, дуже радо крутився біля котла і сам диктував, що йому подати, немов сидів у ресторані і переглядав меню.

- Я хочу реберце, - звертався він до кухаря, - вчора ти дав мені хвіст. Вкинь мені у юшку кусень печінки. Адже знаєш, я селезінки не жеру.

Особливо варто було подивитися на нього, коли він сіяв паніку. При бомбардуванні позицій серце у нього падало в сподні, і в такий час він з усіма офіцерськими манатками опинявся у найбезпечнішому бліндажі, ховав голову під рядно, щоб його не знайшла граната, і при цьому мав одне тільки бажання, аби його пана поранило і він разом з ним попав у тил, якнайдалі від фронту.

Він систематично і з таємничим виглядом сіяв паніку.

- Мені здається, що знімають телефон, - конфіденційно інформував він підрозділи і був щасливий, коли міг сказати: «Вже його зняли».

Ніхто так радо не відступав, як він. В таку мить він забував, що над головою свистять гранати і шрапнель, і невтомно пробирався із своїми валізами до штабу, де стояв обоз. Він любив австрійський обоз і дуже радо з ним роз’їздив. В скрутні моменти використовував навіть санітарні двоколки. А якщо йому доводилося шпарити пішки, створював враження найнещаснішої людини. В такому випадку залишав манатки свого пана в траншеях і тягнув тільки своє добро.

А коли часом траплялося, що офіцерові щастило врятуватися втечею від полону, а денщик там залишався, то він нізащо в світі не забував потягти в полон і валізи свого пана. Вони переходили в його власність, і він тримався їх, як чорт сухої груші.

Я бачив одного полоненого денщика, який з-під Дубна йшов пішки аж до Дарниці за Київ. Крім свого ранця і ранця свого офіцера, який втік з полону, мав ще п’ять ручних валізок різної форми, дві ковдри і подушку. Крім цього, ніс на голові якийсь клунок. Скаржився, що козаки вкрали в нього два чемодани.

Ніколи не забуду цієї людини, яка зовсім знемагала під тим тягарем, відшпаривши пішки через усю Україну. Це був живий експедиторський віз. Я і досі не можу зрозуміти, як він міг витримати цей тягар і перти кілька сот кілометрів на собі, потім їхати з ним аж до Ташкента, берегти кожну річ і сконати на своїх клунках від сипняку в таборі для полонених.

Тепер денщики розбрелися по всій нашій республіці і оповідають про свої геройські звитяги. Вони брали атакою Сокаль, Дубно, Ніш, Піяву*. Кожний з них - Наполеон: «Я сказав свому полковникові, аби він телефонував до штабу, мовляв, вже можна починати».

В більшості денщики були реакціонерами, і вояки їх ненавиділи. Деякі з них були донощиками. Дивитися, як когось в’яжуть, завдавало їм особливої приємності.

Вони виросли в особливу касту. Їх себелюбство не знало меж.


III


Надпоручник Лукаш був типовим кадровим офіцером струхлілої австрійської монархії. Кадетська школа виховала з нього гібрида. В товаристві говорив по-німецьки, писав по-німецьки, але книжки читав чеські, а коли вчив у школі волонтерів, що складалася з самих чехів, говорив їм на вухо: «Будьмо чехами, але про це ніхто не повинен знати. Я - теж чех».

Попередня
-= 62 =-
Наступна
Коментувати тут.

Ваш коментар буде першим!