знайди книгу для душі...
Так-так-так, правильно! — закивала Афродіта Михайлівна. — Здається, такі ж твори класичні. Читати — сама ж насолода. Та хіба примусиш узятися за книжку. Як фільм є, то ще хоч сюжет сяк-так переказати можуть, а як фільму иема — все, глухонімі. Ох, ще цей телевізор! Як він нам заважає!
Ну, а про захист навколишнього середовища, про людське ставлення до рослин, до дерев, квітів і говорити годі,— махнула рукою Артеміда Семеиівна.— Як вони ламають ті нещасні дерева, як вирізають на парті «Вася+ Люба», або «Толя + Оля», як топчуть квіти, вн всі добре знаєте.
А запізнення на уроки! А зрив дисципліни! — рвучко піднесла руку догори Афіна Борисівна, від чого шолом знову зсунувся набік.
Та-ак... Дітки!..— усміхнувся військкерівник Арей Степанович.— Ще трохи — і школа згоріла б. Досі в мене перед очима картина, ик палає та макулатура. І як скачуть перед вогнем оті бісенята! Пам'ятаю, один з них вереснув: «Ах! Люблю пожежу!» Нічого собі захоплення!
Зевс Парамонович закивав головою і гримнув:
От-от! Саме про вогонь я й хотів би зараз поговорити, товариші педабоги! Вогонь! А хто, хто цей вогонь їм дав? Хто? Оцей шановний добродій! Титан! Полюбуйтесь! — і він широким жестом показав на Прометея Гавриловича.
Прометей'Гаврилович ще нижче похилив голову.
Ну, що скажете, титане-богоборцю? Га? — гримнув директор.
Прометей Гаврилович зітхнув:
Скажу... Скажу, що все одно воии... хороші...
Зевс Парамонович розкотисто зареготав:
Хто?.. Оці-го?.. Горезвісна трійця? І Агашкін? Хороші?
Крутнув я головою. Глип — а позаду нас на стільцях сидять вкупочці Довгий, Злюкін і Малявка, а трохи віддалік — Агашкін.
Коли вони з'явилися? їх же не було!
Хороші! Ой, не смішіть!
Ну й гуморист.
Ха-ха-ха!
Прометей Гаврилович почервонів, втупився у підлогу, але вперто повторив:
Хороші!
Сміх враз увірвався. Зевс Парамонович спохмурнів:
Ну, коли так... будемо вживати заходів... екстраординарних... Фемідо Василівно, ваше слово!
Бібліотекарка наша Феміда Василівна зітхнула, поклала «ріг достатку» під ноги, підняла вгору терези. Вони спершу загойдалися, потім одна шалька опустилася, переваживши другу.
Іменем Зевса Громовержця,— прорекла бібліотекарка,— верховного судді і вершителя доль усіх сущих, оголошую вирок. За нерозумне і небезпечне поводження учнів з вогнем, а також за лінощі, небажання вчитися, погану поведінку, недбайливе ставлення до природи і таке інше вогонь у людей відібрати і всіх наук та вмінь позбавити. Самого ж титана Прометея до скелі знову прикути — з тим, щоб орел йому щодня печінку дзьобав і шматував. Вирок остаточний-і оскарженню не підлягає.
Зевс Парамонович підвівся на весь зріст, громовим голосом мовив:
Затверджую!
Підніс догори руку з блискавками. І...
Заблискотіло, загуркотіло, все полетіло куднсь шкереберть.
Настала непроникна темрява.
І на якийсь час ми з тобою, мабуть, втратили свідомість.
А коли опритомніли, бачу — лежимо мн, Жоро, на голому холодному камінні перед входом у якусь печеру. Навкруги непролазні чудернацькі хащі з гігантських папоротей, ліан і ще чогось незбагненного. На нас — ні штанів, ні сорочок, иі черевиків. Якісь благенькі звірячі шкури. Ноги босі. Себе я не бачу, а ти замурзаний, як порося. І патлатий, скуйовджений, нестрижений. Одне слово, дикун. Первісна людина. ^ ~ Жоро! — з жахом кажу я.— Жоро!... Що ж це стало-
Ти хоч і блідий як стіна, але самовладання не втратив (молодець!), кажеш:
А що? Катастрофа! Не бачиш? Всесвітня! Догралися!..
Що-що? — не хочу вірити я.— Припини! Це несерйозно!
Серйозно,— зітхаєш ги,— на жаль, до печерного життя повернулися. На мільйони років назад. У доісторичний час.
Ой! Що ж це буде?
Не знаю,— знизуєш ти плечима.
Ну й хащі! — роззираюсь я навкруги на всі оті папороті, ліани, плавуни чудернацькі.— О! — кажу.— Пізнаєш?
Подивився ти на густогіллясту рослину з розетками видовженого листя:
Ага!.. Шнверекія подільська з нашої «альпійської гірки». Релікт третинного часу. Тільки гігантська. Доісторична.
Зітхнули ми обидва.
Що ж це ми — тільки удвох з тобою тепер на всій планеті? — безнадійно кажу я.—А... а люди?
Гм,— насупив ти брови.— Людн не люди, а гоміноїди якісь мусять бути. Спершу ж були рамапітеки, перші з приматів, що жили п'ятнадцять мільйонів років тому, потім австралопітеки, потім архантропи, тобто мавполюди, а тоді вже палеоантрони, тобто перші люди. Хто ж його зна, в який точно період ми втрапили. Хоч би не в той; коли жили гігантопітеки та мегантропи — сучасники архантропів, а може, й перших людей. Бо то дуже агресивний народ. Ворогували з першими людьми і навіть полювали на них за допомогою кам'яних знарядь.