знайди книгу для душі...
33
...які вже поглинули герцога Немурського і конетабля Сен-Поля.— Під час феодальної міжусобиці середини XV століття герцог Немурський зрадив Людовіка XI і пристав до «Ліги суспільного блага», що її організували 1465 року вороги короля, герцоги Орлеанські (партія «арманьяків»). Король захопив його, посадив у залізну клітку в Бастілії, а згодом обезглавив. Конетабль Сен-Поль теж брав участь у «Лізі суспільного блага»; неодноразово перебігав від короля до Карла Сміливого та назад, прагнучи виграти на їхньому суперництві. Схоплений Карлом і переданий ним Людовікові XI, Сен-Поль був обезглавлений як державний зрадник.
34
...додав до тіари третю корону.— Тіара — парадний головний убір папи римського, оточений трьома коронами, що символізують собою судові, законодавчі та культові права папства.
35
Голова виконавчої влади в колишній Фландрії.
36
Герцог Сен-Сімон Луї (1675—1755) — французький мемуарист і політичний діяч. У своїх «Мемуарах» Сен-Сімон дає гостро викривальну картину життя дворянської монархії часів Людовіка XIV.
37
Каламбур, побудований на омонімії слів gant — рукавичка та Gand — Гент. Цей каламбур, очевидно, слід розуміти так: ерцгерцог не раз переконувався, що Гент (тобто його городяни) перебував під більшим впливом панчішника, ніж його, ерцгерцога. Тут панчішник виступає як представник нового буржуазного суспільства, що в середніх віках виходило на арену, змітаючи феодальний устрій, представником якого був ерцгерцог. (Прим. перекл.)
38
Філіпп де Комін (1445—1509) — французький історик середньовіччя, автор мемуарів про царювання Людовіка XI та Карла VIII.
39
Перла перед свиньми (лат.). Відповідає прислів'ю: «Не розкидайте перла перед свиньми».
40
Свині перед Маргаритою (лат.). Гра слів: «Margarita» — перлина і водночас жіноче ім'я.
41
...зробив Агамемнон Тіманта.— На картині старогрецького художника IV сторіччя до н. е. Тіманта «Жертвопринесення Іфігенії» батько Іфігенії Агамемнон зображений у момент, коли він, жахаючись, закриває своє обличчя плащем.
42
Пілон Жермен— французький придворний скульптор (XVI ст.). Статуями його роботи прикрашено гробницю короля Генріха II в Сен-Дені та Новий міст у Парижі.
43
Навіть Тенірс...— Давид Тенірс-Молодший (1610—1690) — фламандський художник доби Відродження. Його картини відображають сцени з фламандського народного побуту, особливо народні свята (кермесси).
44
Совер Жозеф (1653—1716)—французький фізик, який багато працював у галузі акустики.— Біо Жан Батіст (1774—1862) — французький учений, фізик та астроном.
45
...й Гомер жебракував по грецьких селищах, а Назон помер у вигнанні серед московитів.— Згідно з легендою, сліпий Гомер заробляв собі на прожиток виконанням своїх пісень.— Публій Овідій Назон, римський поет І ст. до н. е., на схилі віку був засланий імператором Октавіаном Августом на берег Чорного моря, у містечко Томи (нині територія Молдавії).
46
Поцілунки за удари (ісп.).
47
Argot (франц.) — своєрідна умовна мова якоі-небудь суспільної групи, професії, товариства та ін., що відрізняється від загальної мови наявністю слів, не зрозумілих стороннім. Тут Гюго називає «королівством Арго» декласований прошарок тогочасного Парижа.
48
Конклав — рада кардиналів, що обирає папу; тут — збори.
49
..Пірричний танець — військовий танець у стародавній Греції.
50
Герметика — поширена в середньовіччі псевдонаука про таємницю виготовлення золота та ін.
51
Дом — від латинського «dominus» — один з титулів католицького духовенства.
52
Людина, що подарувала своє майно монастирю й сама перейшла на його утримання.