Слава ЗСУ!

знайди книгу для душі...

Читай онлайн! Читай онлайн українською безкоштовно > Книги > Собор Паризької Богоматері

    —  Я це добре бачу хоча б з того, як процвітає торгівля оксамитом,— сказав хутряник.

    У цю мить пробило дванадцяту.

    —  А-а!..— одностайно вихопилось в усього натовпу.

    Школярі принишкли. А потім зчинилася велика метушня, зачовгали ноги, заколихалися голови, почулося кашляння і сякання; кожен улаштовувався, примощувався, приставав до котроїсь із груп. І ось запала цілковита тиша: усі витягли шиї, застигли, пороззявляли роти, звернули погляди до мармурової плити... але ніхто й ніщо на ній не з'явилося. Чотири судові пристави, як і досі, нерухомо стояли на своїх місцях, немов чотири розмальовані статуї. Усі погляди звернулися до помосту, призначеного для фламандських послів. Двері все ще були зачинені, поміст — порожній.

    Натовп із самого ранку чекав на три речі: полудень, послів Фландрії та містерію. Вчасно прибув тільки полудень.

    Це було вже занадто.

    Натовп зачекав ще одну, дві, три, п'ять хвилин, чверть години; ніхто не з'являвся: поміст був порожній; сцена — німа.

    Тим часом нетерплячка перейшла в обурення. Тут і там чути було вигуки незадоволення, правда, поки що притишені. «Містерію! Містерію!»— глухо бурмотів натовп. Збудження зростало. Буря, ще тільки глухо гуркочучи, носилася над цим людським морем. Перший спалах блискавки викликав Жеан дю Мулен.

    —  Містерію, і к бісу фламандців!—крикнув він щосили,  звиваючись вужем навколо своєї капітелі.

    Натовп заплескав у долоні, повторюючи:

    —  Містерію! Під три чорти Фландрію!

    —  Давайте містерію,  негайно! — вів далі  школяр.— А то, мабуть, доведеться повісити суддю Палацу, і це буде для нас і комедія, і мораліте.

    —  Добре сказано,— закричала юрба,— а для початку повісимо варту. Це   викликало   бурхливі   схвальні   вигуки.   Чотири   бідолахи   пристави

    пополотніли й перезирнулися. Натовп рушив на них, і вони вже бачили, як тоненька дерев'яна балюстрада, що відділяла їх від юрби, вигинається під її натиском.

    Момент був критичний.

    —  На шибеницю! На шибеницю! —кричали звідусіль.

    У цю мить піднісся вже описаний нами килим лаштунків, утворюючи прохід для людини, сама тільки поява якої враз зупинила натовп, перетворивши, немов чарами, його гнів на зацікавленість.

    —  Тихше! Тихше! — почулося з усіх боків.

    Якийсь чоловік, тремтячи всім тілом, раз у раз вклоняючись, невпевнено рушив, мало не стаючи на коліна, до самого краю мармурової плити.

    Тим часом запанувала тиша, чути було тільки легкий невиразний гул, що завжди витає над мовчазною юрбою.

    —  Шановні   городяни   і   шановні   городянки,— промовив   чоловік,— ми матимемо честь декламувати  й  виставляти  перед їх  превелебністю паном кардиналом  чудове  мораліте,  яке  називається   «Праведний  суд  пречистої діви  Марії».  Сам   я   гратиму  Юпітера.   їх  превелебність  кардинал   зараз супроводить   вельмишановне   посольство   герцога   Австрійського,   яке   оце затрималося,  щоб  вислухати  урочисту промову пана ректора  Університету  біля  брами   Боде.  Тільки-но  їх  превелебність  пан  кардинал   прибуде, ми зразу почнемо.

    Безперечно, що тільки втручання самого Юпітера могло врятувати чотирьох бідолашних приставів. Якби ми мали щастя самі вигадувати цю цілком вірогідну історію і слідом за тим мусили б за неї відповідати перед шановною пані Критикою, то ні в якому разі не можна було б висунути проти нас класичного правила: Нехай бог не втручається. Зрештою одяг пана Юпітера був дуже гарний і теж сприяв заспокоєнню натовпу, привернувши до себе його увагу. Одягнений у кільчастий, вкритий чорним оксамитом панцир із золотими цятками, Юпітер мав на голові дворогий ковпак, прикрашений шишками з позолоченого срібла, і, коли б його обличчя не було нарум'янене й наполовину заховане під пишною бородою, коли б він не тримав у руці вкритої блискітками трубки із позолоченого картону, з якої стирчала порізана на смужки бляха і в якій досвідчене око легко могло пізнати блискавку, коли б його ноги не були обтягнуті трико тілесного кольору і обвиті, як у греків, стрічками,— його можна було б порівняти з бретонським стрільцем із загону герцога Беррійського.

II. П'ЄР ГРЕНГУАР

    Поки Юпітер виголошував промову, загальне задоволення й захоплення, викликані його вбранням, поступово розвіювались, а коли він дійшов до злощасного кінця: «Тільки-но їх превелебність пан кардинал прибуде, ми зразу почнемо»,— голос його заглушила буря вигуків.

    —  Негайно  починайте  містерію!   Містерію! — кричала  юрба.  А  серед усіх   голосів   вирізнявся   голос   Жоаннеса   де   Молендіно,   що   пронизував загальний галас, мов той пищик на ярмарку в Німі.

Попередня
-= 6 =-
Наступна
Коментувати тут.

Ваш коментар буде першим!