знайди книгу для душі...
Так бажає ворожа доля.
На порозі смерті я почуваю обов ’язок, о моя кохана Валеріє, просити у тебе пробачення за всі ті страждання, які я тобі заподіяв.
Будь мужньою і живи, живи заради любові до мене, заради нашої невинної дівчинки. Така остання воля, таке прохання вмираючого.
Мене душать сльози, я задихаюся, але мене тішить лише одна думка — що я зможу знов обняти тебе, твою безсмертну душу у кращому світі.
До тебе з останнім поцілунком лине моя думка, останній трепет серця твого Спартака».
Кінчивши читати, вона притиснула листа до уст і зайшлася нестримним риданням.
— Мамо, чому ти так плачеш? — сумно спитала дівчинка.
— Бідолашна моя дитинко! — сказала Валерія, пестячи біляві кучері Постумії. — Нічого... Нічого, не журись, моя рідна!
Вона пригорнула до себе голівку дитини, вкрила поцілунками й сльозами її лоб.
— З тобою нічого не сталося, а ти плачеш! — докірливо сказала Постумія. — Коли я плачу, ти кажеш, що я нехороша. А зараз ти нехороша...
— О, не кажи так!.. — скрикнула нещасна жінка, ще палкіше цілуючи та пестячи дівчинку. — О, коли б ти знала, як боляче мені від твоїх слів!
— А коли ти плачеш, то теж робиш мені боляче.
— Яка ти люба і разом яка жорстока, моя ти віднині єдина любов!
З цими словами нещасна жінка ще раз поцілувала листа, сховала на грудях і простягла руки до Постумії. Посадивши її собі на коліна і намагаючись стримувати сльози, вона пестила її личко, волосся, говорячи:
— Твоя-правда, бідолашне моє малятко, я була нехорошою... але більше не буду. Буду завжди хорошою, думатиму тільки про тебе, тільки тебе любитиму. А ти любитимеш свою бідолашну маму?
— О, завжди, завжди, міцно, міцно!
Дівчинка підвела голову і, обнявши матір за шию, почала її цілувати.
Потім, звільнившись з обіймів матері, дівчинка почала гладити руками урну.
У кімнаті запала довга тиша.
Раптом Постумія спитала матір:
— Скажи мені, мамо, що там усередині?
Очі Валерії наповнилися слізьми, вона скорботно звела їх до неба і промовила:
— О бідолашна дитино!
Потім, ледве тамуючи ридання, тремтячим голосом відповіла:
— У цій урні, бідненька, покоїться прах твого батька.
І знову невтішно заридала.
ПОЯСНЕННЯ ІМЕН І НАЗВ
Абола — верхній чоловічий одяг.
Авгури — жерці і ворожбити, що, як вірили римляни, за польотом і криком птахів, за падінням блискавки, по нутрощах жертовних тварин уміли вгадувати волю богів і пророкували щасливе або нещасливе закінчення тієї чи іншої справи. Римські правителі зверталися до авгурів у всіх важливих випадках: перед виступом війська в похід, перед скликанням народних зборів та ін. При несприятливому пророкуванні ніякої справи не розпочинали.
Акведук — водопровід.
Акве Секстіле — місце, де римський полководець Марій розбив у 102 р. до н. е. и навалу тевтонів.
Акрополь — підвищена укріплена частина староримського міста, де жителі рятувались і захищалися від ворога.
Александрійська мова (поширена в Александрії) — діалект грецької мови з домішкою іудейської та єгипетської. Алексан-дрія (місто в Єгипті, засноване в 331 р. до н. е. Александром Македонським) була протягом кількох століть центром освіти. В Александрії була найбільша для свого часу бібліотека, що приваблювала численних вчених, філософів, письменників, які з’їжджалися з різних країн.
Амфора — високий глиняний посуд для води або вина, з довгою вузькою шийкою і двома ручками.
Ангустіклав — туніка з вузькою пурпурною каймою.
Антей — за грецькими переказами — велетень, син богині Землі. Поки він стояв на землі, ніхто не міг його перемогти, тому що він черпав силу зі своєї матері Землі. Геракл після довгої боротьби переміг його, піднявши в повітря.
Антіох Великий — могутній сирійський цар (на початку II ст. до н. є.), який хотів поширити свої завоювання на Європу, але був переможений римлянами.
Аполлон Дельфійський — у греків і римлян бог сонця і світла, покровитель співів, музики і поезії. За грецькими переказами, Аполлон заснував у Дельфах (біля гори Парнас) святилище, в якому через оракула відкривав людям волю богів.
Аппіїв шлях — знаменитий військовий шлях від Рима до Капуї, збудований у 312 р. до н. е. римським цензором Аппієм Клавдієм. Він був вимощений кам’яними плитами і так міцно збудований, що місцями зберігся і до нашого часу.
Арелата — місто в Галлії (теперішній Арль).
Асс — дрібна римська монета.
Атрій — центральна частина римського будинку, навколо якої розташовувались інші кімнати. В атрії стояло домашнє вогнище і священні зображення предків.