знайди книгу для душі...
Пріор кашлянув, вирвавши Рейневана з задуми.
- Значить, тільки заради цієї однієї речі, - він підняв листа вроцлавського каноніка, - ти чекав на моє повернення, юначе? Цілі чотири дні? Знаючи, що отець настоятель на час моєї відсутності має всі повноваження?
Рейневан обмежився кивком. Посилатися на те, що лист належало передати пріорові особисто в руки, не було потреби, бо це було аж надто очевидно. Що ж до чотирьох днів, проведених у селі під Стшегомом, то про них не варто було й згадувати: вони пролетіли зовсім непомітно. Як уві сні. Після трагедії в Бальбінові Рейневан весь час був як уві сні. Отупілий, неуважний і напівпритомний.
- Ти чекав, - констатував факт пріор, - щоби передати листа особисто в руки. І знаєш що, юначе? Дуже добре, що чекав.
Рейневан промовчав і цього разу. Пріор повернувся до листа, наблизивши його мало не до самого носа.
- Та-а-а-ак, - нарешті протягнув він, піднімаючи погляд і примружуючись. - Я знав, що настане день, коли шановний канонік нагадає мені про борг. І про розплату. З лихварським відсотком. Який, до речі, Церква брати забороняє. Гласить-бо Євангеліє від Луки: позичайте, нічого за це не очікуючи163. А чи віриш ти, юначе, беззастережно в те, у що наказує вірити Церква, мати наша?
- Так, велебний отче.
- Похвальна чеснота. Особливо в нинішні часи. Особливо в такому місці, як це. А чи знаєш ти, що це за місце? Крім того, що це монастир?
- Не знаєш, - вгадав пріор з мовчання Рейневана. - Або вміло вдаєш, що не знаєш. Так от, це дім демеритів164. А що таке “дім демеритів”, ти, мабуть, теж не знаєш або не менш уміло вдаєш, що не знаєш. Тож я тобі скажу: це в’язниця.
Пріор замовчав, сплів пальці і дивився на співрозмовника вивчаючим поглядом. Рейневан, звичайно, давно вже зрозумів, у чім річ, але не виявляв цього. Він не хотів псувати кармелітові задоволення, яке той явно діставав від такої манери вести розмову.
- Чи знаєш ти, - трохи помовчавши, продовжував чернець, - про що його велебність канонік дозволяє собі просити мене в цьому листі?
- Ні, велебний отче.
- Це незнання певною мірою виправдовує тебе. А оскільки я знаю, то мене ніщо не може виправдати. Отже, якщо я відмовлюся виконати прохання, мій учинок буде виправданий. Що скажеш? Хіба моя логіка не дорівнюється Арістотелевій?
Рейневан не відповів. Пріор мовчав. Дуже довго. Потім підпалив лист каноніка від свічки, повернув його так, щоби вогонь охопив весь аркушик, і кинув на підлогу. Рейневан дивився, як папір згортається, чорніє і кришиться. “Ось обертаються на попіл мої надії, - подумав він. - Передчасні, зрештою, безглузді й даремні. Може, воно й на краще, що сталося так, як сталося”.
Пріор піднявся.
- Йди до ключника, - сухо кинув він. - Нехай він тебе нагодує і напоїть. Потім поспіши до нашого костелу. Там ти зустрінешся з тим, із ким маєш зустрітися. Розпорядження буде зроблено, ви зможете залишити монастир без перешкод. Канонік Беесс у своєму листі підкреслив, що ви вирушаєте в далеку дорогу. Від себе додам: дуже добре, що в далеку. Було б, додам іще, великою помилкою заїхати занадто близько. І повернутися занадто швидко.
Buriakvova 16.03.2015
Якби пояснення, чи як то правильно назвати, були в кінці сторінки, а не в кінці книги було б набагато кращеи. Так як це електронна книга неймовірно важко шукати кожен раз пояснення в кінці книги, особливо там де багато латини. А взагалі цікаво дізнаватись про нові пригоди героя та його неймовірне везіння.